| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 680 |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 680 |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 580 |
| Injection Molding Machine Classification | PET Preform Making Injection Molding Machine |
|---|---|
| Injection Pressure | 160 Mpa |
| Mould Thickness | 280-710 Mm |
| Ejector Tonnage | 3280KN |
| Ejector Number | 13 Pieces |
| Injection Molding Machine Classification | PET Preform Making Injection Molding Machine |
|---|---|
| Injection Pressure | 160 Mpa |
| Mould Thickness | 280-710 Mm |
| Ejector Tonnage | 3280KN |
| Ejector Number | 13 Pieces |
| Screw Diameter | 56 Mm |
|---|---|
| Shot Volume(theoretical) | 788 Cm³ |
| Shot Weight | 709 G |
| Injection Pressure | 178 MPa |
| Injection Rate | 210 G/s |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 630mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 600mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 543 |
| Product Name | Injection Molding Machine |
|---|---|
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Certification | CE |
| Voltage | As Customer Required |
| Used For | Tube Connector, Preform, Caps, Crates, Toys... |
| Language Settings | Chinese And English Operation Panel |
|---|---|
| Used For | Tube Connector, Preform, Caps, Crates, Toys... |
| After-sales Service Provided | Video Technical Support, Free Spare Parts, Field Installatio |
| Voltage | As Customer Required |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 200 G/s |
| Injection Molding Machine Classification | Bottle Cap Lid Making Injection Molding Machine |
|---|---|
| Injection Pressure | 148 Mpa |
| Mould Thickness | 180-470 Mm |
| Ejector Tonnage | 70KN |
| Ejector Number | 5 Pieces |
| Injection Molding Machine Classification | PET Preform Making Injection Molding Machine |
|---|---|
| Injection Pressure | 160 Mpa |
| Mould Thickness | 280-710 Mm |
| Ejector Tonnage | 3280KN |
| Ejector Number | 13 Pieces |
| Clamping Force | 1700 KN |
|---|---|
| Injection Weight | 527g (PET) |
| Space Between Tie Bar | 460*460mm |
| Mould Thickness | 180~500mm |
| Platen Stroke | 435mm |