| Clamping Force | 2300 KN |
|---|---|
| Injection Weight | 1006g (PET) |
| Space Between Tie Bar | 520*520mm |
| Mould Thickness | 200~530mm |
| Platen Stroke | 475mm |
| Volume | 100ML-300L |
|---|---|
| Usage | Injection Molding Machine |
| Cavity | Single Cavity\ Multiple Cavity |
| Mould Life | More Than 1,000,000 Times |
| Product Name | Caps,lids,preforms,covers... |
| Volume | 100ML-300L |
|---|---|
| Usage | Injection Molding Machine |
| Cavity | Single Cavity\ Multiple Cavity |
| Mould Life | More Than 1,000,000 Times |
| Product Name | Caps,lids,preforms,covers... |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 720mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 720mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 378 |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 680mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 680mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 580 |
| Plastic Processed | PP, ABS, PET, PPR, HDPE, Polystyrene, PE, LDPE |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 554mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 55mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 200 |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 680 |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 680 |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 580 |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 680 |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 680 |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 580 |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 680 |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 680 |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 580 |
| Product Name | Injection Molding Machine |
|---|---|
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Certification | CE |
| Voltage | As Customer Required |
| Used For | Tube Connector, Preform, Caps, Crates, Toys... |