| Plastic Processed | PP, PC, PET, HDPE/PP, PE/PP |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 300 |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 360 |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 270 |
| Product Name | Injection Molding Machine |
|---|---|
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Certification | CE |
| Voltage | As Customer Required |
| Used For | Tube Connector, Preform, Caps, Crates, Toys... |
| Product Name | Injection Molding Machine |
|---|---|
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Certification | CE |
| Voltage | As Customer Required |
| Used For | Tube Connector, Preform, Caps, Crates, Toys... |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 720mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 720mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 378 |
| Screw Diameter | 85 Mm |
|---|---|
| Shot Volume(theoretical) | 2418 Cm³ |
| Shot Weight | 2200 G |
| Injection Pressure | 167 MPa |
| Injection Rate | 482 G/s |
| Blow Molding Type | Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 2L |
| Cooling Water Pressure | 0.5~0.6 MPA |
| Water Consumption | 30 L/Min |
| Mould Lifespan | > 2,000,000 Cycles |
| Screw Diameter | 85 Mm |
|---|---|
| Shot Volume(theoretical) | 2418 Cm³ |
| Shot Weight | 2200 G |
| Injection Pressure | 167 MPa |
| Injection Rate | 482 G/s |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 630mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 600mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 543 |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 630mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 600mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 543 |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 630mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 600mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 543 |