| Application | Bottles, Jars, Jerry Cans, Gallons, Containers |
|---|---|
| Extruder Motor | 30kw Siemens Motor |
| Clamping System | Toggle Type Clamping System |
| Summarize | High-Grade Alloy Steel, Center Feeding |
| Die Head | Single Head |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Neck Diameter(mm) | 38 Mm |
| Bottle Volume(ml) | 2000 Ml |
| Application | Plastic Bottle, PET Bottles |
| Brand Name | Dawson |
| Clamping Force | 780 Kn |
|---|---|
| Screw Drive Power | 55 Kw |
| Mold Stroke | 550-1350mm |
| Suitable Product Volume | 100-120 L |
| Screw Diameter | 100mm |
| Screw Diameter | 40mm |
|---|---|
| Screw L/D Ratio | 20.5:1 |
| Screw Speed | 0-190RPM |
| Theoretical Injection Capacity | 238cm3 |
| Injection Pressure | 174Mpa |
| Application | Bottle,medical,cosmetic,pesticides |
|---|---|
| Type | Full-auto,Injection Blow Molding |
| Name | Automatic Blowing Machine,Hot Sale Automatic Plastic Bottle Injection Blow Molding Machine,Fully-automatic Blow Molding Machine |
| Product Name | Multi-layer Downward Plastic Bottle Injection Blow Molding Machine |
| Plastic Processed | PP,PE,PC,PS,PVC |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Warranty | 12 Months |
| Plastic Processed | PP,PE,PC,PS,COC |
| Condition | New |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Condition | New |
| Automatic | Full Automatic |
| Clamping Force | 100-500KN |
| Ejector Stroke | 50-150mm |
| Applications | 5ml To 1L Small Plastic Bottles |
|---|---|
| Blow Moulding Type | Injection Blow Moulding |
| Machine Appearance Color | Customizable |
| Other Services | 24-hour Online Consultation (quick Reply) |
| Complete Production Line | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| After-sales Service Provided | Video Technical Support |
|---|---|
| Application | Bottle, Medical, Cosmetic |
| Voltage | 380V,380V/50HZ,220/380V,220V/380V/415V/460V.. |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Full-auto,Injection Blow Molding |
| Condition | New |
|---|---|
| Automatic | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Blow Moulding Type | Extrusion Blow Moulding |
| Application | Bottle,water Tank,jerrycan,Jerry Can,Kindergarten Bed |