| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Neck Diameter | 38 Mm |
| Bottle Volume(ml) | 2000 Ml |
| Max.Bottle Height(mm) | 330 Mm |
| Max.Bottle Diameter(mm) | 100 Mm |
| Output Capacity | 180~200 Pcs/h |
|---|---|
| Size | 4.6×3×2.4(M) |
| Weight | 8.2T |
| Screw | 90MM |
| Max Die Mouth | 180MM |
| Clamping Force | 600 Kn |
|---|---|
| Suitable Product Volume | 100-120 L |
| Screw Diameter | 100mm |
| Trademark | Dawson |
| Station Number | Single |
| Condition | New |
|---|---|
| Machinery Test Report | Provided |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Gear |
| Voltage | 440V/415V/380V/220V |
| Water Flow | 100L/Min |
| Model NO. | ABLB75II |
|---|---|
| Output Capacity | 180PCS/H |
| Screw Diameter | 75mm |
| Company Attribute | Manufacturer |
| Delivery Days | 55 Days |
| Application | Bottles, Jars, Jerry Cans, Gallons, Containers |
|---|---|
| Station | Double Station/ Single Station |
| Die Head | 1-4 Head |
| Blow Moulding Type | Extrusion Blow Moulding |
| Max. Product Volume | 5L |
| Application | Bottles, Jars, Jerry Cans, Gallons, Containers |
|---|---|
| Station | Double Station |
| Die Head | Single Head |
| Max. Product Volume | 20L |
| Auto-Deflashing | With Auto-Deflashing |
| Control System | PLC |
|---|---|
| Cooling System | Air Cooling |
| Driving System | Servo Motor |
| Heating System | Electric Heating |
| Material | Plastic |
| Application | Bottles, Jars, Jerry Cans, Gallons, Containers |
|---|---|
| Station | Single Station Or Double Station |
| Die Head | Single Head Or Double Head |
| Max. Product Volume | 5L |
| Auto-Deflashing | With Auto-Deflashing |
| Suitable Material | HDPE,PP,PVC,PS,PETG,LDPE |
|---|---|
| Die Head | Single Head Or Double Head |
| Auto-Deflashing | With Auto-Deflashing |
| Clamping System | Toggle Type Clamping System |
| Sutiable | 0~5L Bottle |