| Plastic Products | Plastic Cosmetics, Daily Necessities Bottles From 5ml To 1L |
|---|---|
| Volume | 5ml To 1000ml |
| Automation | Full Automatic |
| Local Service Location | China, Saudi Arabia, Colombia, South Africa, Panama |
| Packaging Details | Blow molding machine are packed with plastic film; auxiliary machines and spare parts are packed with wooden boxes. The loading to containers is done according to weight balance, every package's position is fixed in containers to avoid moving. The photos o |
| Drive Motor | 45 Kw |
|---|---|
| Application | Plastic Models, Water Drums, Cooling Box |
| Motor | Servo Motor |
| Machine Dimension | 6.8*3.3*5 |
| Close/Open Stroke | 880-1700mm |
| Transport Package | Film Packing |
|---|---|
| Suitable Material | HDPE,PP,PVC,PS,PETG,LDPE |
| Head Heating Power | 5.7kw |
| Specification | ABLB65I |
| Condition | New |
| Transport Package | Film Packing |
|---|---|
| Suitable Material | HDPE,PP,PVC,PS,PETG,LDPE |
| Head Heating Power | 5.7kw |
| Specification | ABLB65I |
| Condition | New |
| Suitable | 0-5L |
|---|---|
| Station | Double Station |
| Die Head | Single Head Or Double Head |
| Mould | One Cavity Or Two Cavity |
| Auto-Deflashing | Available |
| Model NO. | IBM35D |
|---|---|
| More Application | Milk & Yogurt Bottle |
| Pneumatic Valve Connector | Festo Ex Germany. |
| Controlling System | Act Technologies |
| Molded Case Circuit Breaker, Contactor, | Scheider Brand Ex France. |
| Model NO. | IBM65D |
|---|---|
| More Application | Milk & Yogurt Bottle |
| Max. Product Volume | 1L |
| Mould Material | S136, P20, 4Cr13 |
| Clamping Force Of Blowing | 40 Ton |
| Model NO. | IBM65D |
|---|---|
| More Application | Milk & Yogurt Bottle |
| Max. Product Volume | 1L |
| Mould Material | S136, P20, 4Cr13 |
| Clamping Force Of Blowing | 40 Ton |
| Model NO. | IBM35D |
|---|---|
| More Application | Milk & Yogurt Bottle |
| Pneumatic Valve Connector | Festo Ex Germany. |
| Controlling System | Act Technologies |
| Molded Case Circuit Breaker, Contactor, | Scheider Brand Ex France. |
| Model NO. | IBM35D |
|---|---|
| More Application | Milk & Yogurt Bottle |
| Pneumatic Valve Connector | Festo Ex Germany. |
| Controlling System | Act Technologies |
| Molded Case Circuit Breaker, Contactor, | Scheider Brand Ex France. |