| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 5000L |
| Cooling Water Pressure | 0.3 MPA |
| Water Consumption | 240 L/Min |
| Mould Lifespan | > 2,000,000 Cycles |
| Max. Product Volume | 120L |
|---|---|
| Dry Cycle | 360 PC/H |
| Screw Diameter | 100 MM |
| Screw L/D Ratio | 28 L/D |
| Screw Drive Power | 55 KW |
| Screw Diameter | 70mm |
|---|---|
| Product Range | 0~5L |
| Material | HDPE, LDPE, PP |
| Clamping Force | 68KN |
| Template Size | 380*450mm |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 5000L |
| Cooling Water Pressure | 0.3 MPA |
| Water Consumption | 240 L/Min |
| Mould Lifespan | > 2,000,000 Cycles |
| Model NO. | ABLD100 |
|---|---|
| Max. Product Volume | 120L |
| Transport Package | Film Packaging |
| Trademark | Dawson |
| HS Code | 8477301000 |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 5000L |
| Cooling Water Pressure | 0.3 MPA |
| Water Consumption | 240 L/Min |
| Mould Lifespan | > 2,000,000 Cycles |
| Plastic Processed | PP, HDPE, ABS, PVC, PE, EVA, PE/PP, HDPE/PP |
|---|---|
| Voltage | 440V/415V/380V/220V |
| Mold Platen Size(Width)(mm) | 1600 Mm |
| Warranty | 1 |
| Mould Lifespan | > 2,000,000 Cycles |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
|---|---|
| Machinery Test Report | Provided |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Gear |
| Plastic Processed | PP, HDPE, ABS, PVC, PE, EVA, PE/PP, HDPE/PP |
| Place Of Origin | Jiangsu, China |
| Application | Drum, Plate, Float, Roadblocks, Medical Bed Board |
|---|---|
| Max. Product Volume | 250L |
| Machine Type | Blow Molding Machine |
| Blow Molding Machine Screw Diameter | 100mm |
| Clamping Force | 780kn |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 5000L |
| Cooling Water Pressure | 0.3 MPA |
| Water Consumption | 240 L/Min |
| Mould Lifespan | > 2,000,000 Cycles |