| Application | Plastic Models, Water Drums, Cooling Box |
|---|---|
| Motor | Servo Motor |
| PLC Control | Japanese Mitsubishi |
| Machine Dimension | 6.8*3.3*5 |
| Close/Open Stroke | 880-1700mm |
| Close/Open Stroke | 880-1700mm |
|---|---|
| Application | Plastic Models, Water Drums, Cooling Box |
| Motor | Servo Motor |
| Machine Dimension | 6.8*3.3*5 |
| Drive Motor | 45 Kw |
| Processing Type | Continuous Type |
|---|---|
| Head Numbers | 2 |
| Layers Of Head | 1 |
| Center Distance | 160mm, 180mm Or Customized |
| Material Suitable | HDPE/LDPE/PP/PVC/EVOH/TPU/TPV/ABS/Tritan/PPSU, Etc. |
| Automatic | Yes |
|---|---|
| Computerized | Non-Computerized |
| Control System | PLC |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Gear |
| Guarantee Time | 1 Year |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 30L |
| Cooling Water Pressure | 0.6 MPA |
| Water Consumption | 100 L/Min |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Applications | 5ml To 1L Small Plastic Bottles |
|---|---|
| Blow Moulding Type | Injection Blow Moulding |
| Core Components | Gearbox, Pressure Vessel, Pump, Gear, Bearing, Engine, Motor, PLC... |
| Plastic Processed | PP, ABS, HDPE, PVC, PPR, PE, HDPE/PP, ABS/PP, PE/PP |
| Packaging Details | Blow molding machine are packed with plastic film; auxiliary machines and spare parts are packed with wooden boxes. The loading to containers is done according to weight balance, every package's position is fixed in containers to avoid moving. The photos o |
| Application | 5ml To 1000ml Small Plastic Bottle |
|---|---|
| Blow Molding Type | Injection Blow Molding |
| Core Component | Gearbox, Pump, Gear, Bearing, Engine, Motor, PLC... |
| Suitable Materials | PP, HDPE, PVC, PPR, PE, ABS/PP, PE/PP |
| Packaging Details | Blow molding machine are packed with plastic film; auxiliary machines and spare parts are packed with wooden boxes. The loading to containers is done according to weight balance, every package's position is fixed in containers to avoid moving. The photos o |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 20L |
| Cooling Water Pressure | 0.6 MPA |
| Water Consumption | 100 L/Min |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Model NO. | ABLD100 |
|---|---|
| Screw L/D Ratio | 25 L/D |
| Weight | 22.5 Tons |
| Company Attribute | Manufacturer |
| Machine Lifespan | >20 Years |
| Core Components | PLC, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Pump |
|---|---|
| Blow Moulding Type | Jerry Can Blow Molding Machine |
| Automation | Automatic |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
| Extruder Motor | 30kw Siemens Motor |