| Clamping Force | 600 Kn |
|---|---|
| Suitable Product Volume | 100-120 L |
| Screw Diameter | 100mm |
| Trademark | Dawson |
| Station Number | Single |
| Blow Moulding Type | Extrusion Blow Moulding |
|---|---|
| Screw Heating Power | 17.5-21KW |
| Application | Plastic Models, Water Drums, Cooling Box |
| Motor | Servo Motor |
| PLC Control | Japanese Mitsubishi |
| Plastic Processed | PET, PC, PVC, PE, PE/PP, LDPE, HDPE, PP |
|---|---|
| Core Components | Bearing, Motor, Pump, Gear, PLC, Pressure Vessel, Engine, Gearbox |
| Application | Plastic Models, Water Drums, Cooling Box |
| Motor | Servo Motor |
| Product Name | PET Bottle Blowing Machine |
| Model NO. | ABLD100 |
|---|---|
| Drive Motor | 45 Kw |
| Application | Plastic Models, Water Drums, Cooling Box |
| Motor | Servo Motor |
| PLC Control | Japanese Mitsubishi |
| Clamping System | Toggle Type Clamping System |
|---|---|
| Max. Product Volume | 5L |
| Station | Single Station Or Double Station |
| Die Head | Single Head Or Double Head |
| Auto-Deflashing | With Auto-Deflashing |
| Suitable Product Volume | 100-250 L |
|---|---|
| Screw Diameter | 120mm |
| Delivery Time | 60days |
| Station Number | Single |
| Screw Drive Power | 75 Kw |
| Blow Moulding Type | Stretch Blow Moulding |
|---|---|
| Core Components | Bearing, Motor, Pump, Gear, PLC, Pressure Vessel, Engine, Gearbox |
| Plastic Processed | PET |
| Station Number | Single |
| Screw Drive Power | 55 Kw |
| Specification | ABLD100 |
|---|---|
| Mold Stroke | 550-1350mm |
| Suitable Product Volume | 100-120 L |
| Trademark | Dawson |
| Station Number | Single |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 30L |
| Cooling Water Pressure | 0.6 MPA |
| Water Consumption | 100 L/Min |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Automatic | Yes |
|---|---|
| Computerized | Non-Computerized |
| Control System | PLC |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Gear |
| Guarantee Time | 1 Year |