| Application | 5ml To 1000ml Small Plastic Bottle |
|---|---|
| Blow Molding Type | Injection Blow Molding |
| Core Component | Gearbox, Pump, Gear, Bearing, Engine, Motor, PLC... |
| Suitable Materials | PP, HDPE, PVC, PPR, PE, ABS/PP, PE/PP |
| Packaging Details | Blow molding machine are packed with plastic film; auxiliary machines and spare parts are packed with wooden boxes. The loading to containers is done according to weight balance, every package's position is fixed in containers to avoid moving. The photos o |
| Application | Bottles, Jars, Jerry Cans, Gallons, Containers |
|---|---|
| Station | Double Station/ Single Station |
| Die Head | 1-4 Head |
| Blow Moulding Type | Extrusion Blow Moulding |
| Max. Product Volume | 5L |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Warranty | 12 Months |
| Automatic | Full Automatic |
| Blow Moulding Type | Injection Blow Moulding,Injection Blow Mould |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Warranty | 12 Months |
| Automatic | Full Automatic |
| Blow Moulding Type | Injection Blow Moulding,Injection Blow Mould |
| Accuracy | ±0.02mm |
|---|---|
| Clamping Force | 250KN |
| Control System | PLC |
| Heating Power | 22KW |
| Heating Zone | 4 |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 30L |
| Cooling Water Pressure | 0.6 MPA |
| Water Consumption | 100 L/Min |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 20L |
| Cooling Water Pressure | 0.6 MPA |
| Water Consumption | 100 L/Min |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
|---|---|
| Machinery Test Report | Provided |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Gear |
| Plastic Processed | PP, HDPE, ABS, PVC, PE, EVA, PE/PP, HDPE/PP |
| Place Of Origin | Jiangsu, China |
| Name | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Screw Diameter | 100mm |
| Station Number | Single |
| Screw Drive Power | 55 Kw |
| Clamping Force | 780 Kn |
| Drive Motor | 45 Kw |
|---|---|
| Application | Plastic Models, Water Drums, Cooling Box |
| Motor | Servo Motor |
| Machine Dimension | 6.8*3.3*5 |
| Close/Open Stroke | 880-1700mm |