| After-sales Service Provided | Online Support |
|---|---|
| Product Name | Blow Molding Machine |
| Suitable Bottle | Drink Bottle |
| Key Words | Automatic Pet Blowing Machine |
| Type | Automatic Botte-blowing Machines |
| Parison Control System | M00G 200 Points |
|---|---|
| Micro Computer Control System | WISETECH |
| Temperature Controller | WISETECH |
| Auxiliary Relay | OMRON |
| Contactor | Schneider |
| Condition | New |
|---|---|
| Automatic | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Voltage | 380V/3PH/50HZ |
| Application | Plastic Bottle, PET Bottles |
|---|---|
| Dimension(L*W*H) | 1.45*0.65*1.15(m) |
| Core Components | Bearing, Motor, Pump, Gear, PLC, Pressure Vessel |
| Manpower Required | 1~2 Operator |
| Heating Time(S) | 90-200 |
| Model NO. | ABLB65 |
|---|---|
| Screw Diameter | 65mm |
| Condition | New |
| Company Attribute | Manufacturer |
| Guarantee Time | 1 Year |
| Station | Single Station Or Double Station |
|---|---|
| Max. Product Volume | 25L |
| Clamping System | Toggle Type Clamping System |
| Summarize | High-Grade Alloy Steel, Center Feeding |
| Extruder Motor | 30kw Siemens Motor |
| Max. Product Volume | 5 L |
|---|---|
| Dry Cycle | 1000 PC/H |
| Screw Diameter | 65 Mm |
| Screw L/D Ratio | 24 L/D |
| Screw Drive Power | 18.5 KW |
| Condition | New |
|---|---|
| Automatic | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Blow Moulding Type | Extrusion Blow Moulding |
| Plastic Processed | PE,PP,HDPE |
| Condition | New |
|---|---|
| Automatic | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Plastic Processed | PE,PP,HDPE |
| After-sales Service Provided | Video Technical Support |
| Applications | 5ml To 1L Small Plastic Bottles |
|---|---|
| Blow Moulding Type | Injection Blow Moulding |
| Machine Appearance Color | Customizable |
| Other Services | 24-hour Online Consultation (quick Reply) |
| Complete Production Line | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |