| Max. Product Volume | 120L |
|---|---|
| Dry Cycle | 360 PC/H |
| Screw Diameter | 100 MM |
| Screw L/D Ratio | 28 L/D |
| Screw Drive Power | 55 KW |
| Max Product Volume | 10 L |
|---|---|
| Dry Cycle | 700 PC/H |
| Screw Diameter | 80 MM |
| Screw L/D Ratio | 24 L/D |
| Screw Drive Power | 30 KW |
| Application | Eye Dropper, Medicine Bottle, Chemical Bottle |
|---|---|
| More Application | Milk & Yogurt Bottle |
| Station | Three In One |
| Max. Product Volume | 1L |
| Sutiable Material | HDPE, PP, PVC, PS, PETG, LDPE |
| Max. Product Volume | 5 L |
|---|---|
| Clamping Force | 70 Kn |
| Suitable Material | HDPE, PP, PVC, PS, PETG, LDPE |
| Pneumatic | Festo From Germany Or SMC From Japan |
| Contactor | Schneider From Franch |
| Max Product Volume | 5L 8L |
|---|---|
| Condition | New |
| Screw Diameter | 75mm |
| Guarantee Time | 1 Year |
| Machine Lifespan | >20 Years |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 20L |
| Cooling Water Pressure | 0.6 MPA |
| Water Consumption | 100 L/Min |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Station | Single Station Or Double Station |
|---|---|
| Max. Product Volume | 5L |
| Auto-Deflashing | With Auto-Deflashing |
| Clamping System | Toggle Type Clamping System |
| Mould | One Cavity Or Two Cavity |
| Model NO. | IBM35D |
|---|---|
| More Application | Milk & Yogurt Bottle |
| Pneumatic Valve Connector | Festo Ex Germany. |
| Controlling System | Act Technologies |
| Molded Case Circuit Breaker, Contactor, | Scheider Brand Ex France. |
| Max. Product Volume | 120 L |
|---|---|
| Dry Cycle | 360 PC/H |
| Screw Diameter | 100 MM |
| Screw L/D Ratio | 28 L/D |
| Screw Drive Power | 55 KW |
| Clamping Force | 2700 KN |
|---|---|
| Injection Weight | 1006g (PET) |
| Space Between Tie Bar | 570*570mm |
| Mould Thickness | 200~550mm |
| Platen Stroke | 540mm |