| Suitable Product Volume | 100-250 L |
|---|---|
| Screw Diameter | 120mm |
| Delivery Time | 60days |
| Station Number | Single |
| Company Attribute | Manufacturer |
| Model NO. | ABLD100 |
|---|---|
| Machine Lifespan | >20years |
| Warranty | 1 Year |
| Max Product Volume | 120 L |
| Clamping Force | 600kn |
| Cycle Time | 21.6 S |
|---|---|
| Production | 16000pcs Per Day |
| Layer Design | Double Layer Design |
| Mold Material | P20, 2316, S136H, Aluminum With Beryllium Copper. |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 5L |
| Cooling Water Pressure | 0.6 MPA |
| Water Consumption | 100 L/Min |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Model NO. | ABLB90 |
|---|---|
| Station | Single Station Or Double Station |
| Oil Pump Motor Power | 5.5kw |
| Head Heating Power | 5.7kw |
| Trademark | DAWSON |
| Max. Product Volume | 25L |
|---|---|
| Clamping System | Toggle Type Clamping System |
| Extruder Motor | 30kw Siemens Motor |
| Specification | ABLB80-25L |
| Station | Single Station Or Double Station |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Condition | New |
| Automatic | Full Automatic |
| Clamping Force | 100-500KN |
| Ejector Stroke | 50-150mm |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Condition | New |
| Automatic | Full Automatic |
| Clamping Force | 100-500KN |
| Ejector Stroke | 50-150mm |