| Video Outgoing-inspection | Provided |
|---|---|
| Machinery Test Report | Provided |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear |
| Plastic Processed | PP, HDPE , PVC, PE/PP |
| Place Of Origin | Jiangsu, China |
| Application | Bottles, Jars, Jerry Cans, Gallons, Containers |
|---|---|
| Summarize | High-Grade Alloy Steel, Center Feeding |
| Specification | ABLB80-25L |
| Station | Single Station Or Double Station |
| HS Code | 8477301000 |
| Design Software | AutoCAD |
|---|---|
| Customized | Customized |
| Condition | New |
| Assembling | Neck Part And Bottom Part Removable |
| Cooling System | Separate Cooling System |
| Design Software | AutoCAD |
|---|---|
| Customized | Customized |
| Condition | New |
| Assembling | Neck Part And Bottom Part Removable |
| Cooling System | Separate Cooling System |
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Overseas,Overseas Service Center Available,Video Technical Support |
|---|---|
| Condition | New |
| Certification | CE |
| Voltage | 380V |
| Plastic Type | PP/PE,PET,PVC,PP,PE |
| Suitable | 0-5L |
|---|---|
| Station | Double Station |
| Die Head | Single Head Or Double Head |
| Mould | One Cavity Or Two Cavity |
| Auto-Deflashing | Available |
| Model NO. | MD-5L |
|---|---|
| Design Software | AutoCAD |
| Certification | TS16949, CE, ISO |
| Customized | Customized |
| Condition | New |
| Max Product Volume | 20L |
|---|---|
| Auto-Deflashing | With Auto-Deflashing |
| Screw Diameter | 100mm |
| Screw L/D Ratio | 25L/D |
| Max Mold Size | 800X1000mm |
| Complete Production Line | Complete Line, Not Only Mould But All Plastic Machinery You Need. |
|---|---|
| Mould Material | P20/718/738/NAK80/S136/2738/2316 |
| Name | Plastic Bottle Blow Mold For Water Bottle |
| Other Services | 24-hour Online Consultation (quick Reply) |
| Runner | Hot Runner\ Cold Runner |
| Max. Product Volume | 120L |
|---|---|
| Dry Cycle | 360 PC/H |
| Screw Diameter | 100 MM |
| Screw L/D Ratio | 28 L/D |
| Screw Drive Power | 55 KW |