| Control System | PLC |
|---|---|
| Cooling System | Air Cooling |
| Driving System | Servo Motor |
| Heating System | Electric Heating |
| Material | Plastic |
| Plastic Processed | PP, HDPE, ABS, PE, ABS/PP, PE/PP |
|---|---|
| Screw Diameter | 100mm |
| Name | Plastic Dumbbell Making Machine |
| Station Number | Single |
| Company Attribute | Manufacturer |
| Automatic | Yes |
|---|---|
| Warranty | 1 Year,One Year,24 Months |
| Blow Moulding Type | Extrusion Blow Moulding |
| Application | Bottle,water Tank,jerrycan,Jerry Can |
| Plastic Processed | PE,PP,HDPE,PVC |
| Condition | New |
|---|---|
| Automatic | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Voltage | 380V/3PH/50HZ |
| Product Name | PET Semi Auto Blow Moldling Machine |
|---|---|
| Brand | DAWSON |
| Model | YC 2L-4 |
| Light Tube Quantity | 32pcs |
| Light Tube Power | 1.25KW |
| Instructions Provided | Instructions In Chinese And English |
|---|---|
| Samples Provided | If Required |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
| Showroom Location | None |
| Water Flow | 100L/Min |
| Application | Beverage Bottle, Oil Bottle |
|---|---|
| Automatic | Fully Automatic |
| Technical Service | 24 Hours/365 Days Online |
| Controlled By | PLC |
| Moulding Closing And Opening Cylinder | Festo |
| Production Products | Plastic Cosmetics, Daily Necessities Bottles. |
|---|---|
| Manpower Required | 1 Operator |
| Engineer Service | Engineers Can Go To Customer's Factory For Installation Training |
| English Manual | Provide Instructions In English (or Other Language If Necessary) |
| Operating Interface Language | Chinese, English And Other Languages If Necessary |
| Product Name | PET Semi Auto Blow Moldling Machine |
|---|---|
| Brand | DAWSON |
| Model | YC 2L-4 |
| Light Tube Quantity | 32pcs |
| Light Tube Power | 1.25KW |
| Condition | New |
|---|---|
| Automatic | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Voltage | 380V/3PH/50HZ |