| Condition | New |
|---|---|
| Automatic | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Voltage | 380V/3PH/50HZ |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 680mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 680mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 580 |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 20L |
| Cooling Water Pressure | 0.6 MPA |
| Water Consumption | 100 L/Min |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 20L |
| Cooling Water Pressure | 0.6 MPA |
| Water Consumption | 100 L/Min |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 680 |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 680 |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 580 |
| Condition | New |
|---|---|
| Automatic | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Blow Moulding Type | Extrusion Blow Moulding |
| Application | Bottle,water Tank,jerrycan,Jerry Can,Kindergarten Bed |
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Overseas,Video Technical Support |
|---|---|
| Condition | New |
| Certification | CE |
| Voltage | Customized |
| Use | Plastic Production;plastic Bottles;toys;life Buoy |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 30L |
| Cooling Water Pressure | 0.6 MPA |
| Water Consumption | 100 L/Min |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Core Components | PLC, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Pump |
|---|---|
| Blow Moulding Type | Jerry Can Blow Molding Machine |
| Automation | Automatic |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
| Extruder Motor | 30kw Siemens Motor |
| Plastic Processed | PET, PC, PVC, PE, PE/PP, LDPE, HDPE, PP |
|---|---|
| Core Components | Bearing, Motor, Pump, Gear, PLC, Pressure Vessel, Engine, Gearbox |
| Application | Plastic Models, Water Drums, Cooling Box |
| Motor | Servo Motor |
| Product Name | PET Bottle Blowing Machine |