| Applications | 5ml To 1L Small Plastic Bottles |
|---|---|
| Blow Moulding Type | Injection Blow Moulding |
| Machine Appearance Color | Customizable |
| Other Services | 24-hour Online Consultation (quick Reply) |
| Complete Production Line | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Keywords | High Speed Automatic |
|---|---|
| Usage | 200ml~2000ml Bottle |
| Use | Making Plastic Bottle |
| Product Name | Wide Neck Bottle Making Machine |
| Machine Type | Extrusion Blow Molding Machine |
| Keywords | High Speed Automatic |
|---|---|
| Usage | 200ml~2000ml Bottle |
| Use | Making Plastic Bottle |
| Product Name | Wide Neck Bottle Making Machine |
| Machine Type | Extrusion Blow Molding Machine |
| Applications | 5ml To 1L Small Plastic Bottles |
|---|---|
| Blow Moulding Type | Injection Blow Moulding |
| Core Components | Gearbox, Pressure Vessel, Pump, Gear, Bearing, Engine, Motor, PLC... |
| Plastic Processed | PP, ABS, HDPE, PVC, PPR, PE, HDPE/PP, ABS/PP, PE/PP |
| Packaging Details | Blow molding machine are packed with plastic film; auxiliary machines and spare parts are packed with wooden boxes. The loading to containers is done according to weight balance, every package's position is fixed in containers to avoid moving. The photos o |
| Condition | New |
|---|---|
| Automatic | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Blow Moulding Type | Extrusion Blow Moulding |
| Application | Bottle |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 30L |
| Cooling Water Pressure | 0.6 MPA |
| Water Consumption | 100 L/Min |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 30L |
| Cooling Water Pressure | 0.6 MPA |
| Water Consumption | 100 L/Min |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 30L |
| Cooling Water Pressure | 0.6 MPA |
| Water Consumption | 100 L/Min |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Extruder Motor Power(kW) | 22 KW |
|---|---|
| Mold Platen Size(Height)(mm) | 420mm Balls Extrusion Blowing Molding Machine |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Gear |
| Key Selling Points | Easy To Operate |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant, Food & Beverage Factory, Farms, F |
| Blow Moulding Type | Extrusion Blow Moulding |
|---|---|
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear, Pump |
| Application | Plastic Models, Water Drums, Cooling Box |
| Motor | Servo Motor |
| PLC Control | Japanese Mitsubishi |