| Condition | New |
|---|---|
| Automatic | Yes |
| Warranty | 1 Year,One Year |
| Blow Moulding Type | Extrusion Blow Moulding,Stretch Blow Moulding, Stretch Blow Molding Machine |
| Application | Bottle,water Tank,jerrycan,Jerry Can, Toy |
| Application | Plastic Bottle, PET Bottles |
|---|---|
| Dimension(L*W*H) | 1.45*0.65*1.15(m) |
| Core Components | Bearing, Motor, Pump, Gear, PLC, Pressure Vessel |
| Manpower Required | 1~2 Operator |
| Heating Time(S) | 90-200 |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Warranty | 12 Months |
| Automatic | Full Automatic |
| Blow Moulding Type | Injection Blow Moulding,Injection Blow Mould |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Warranty | 12 Months |
| Automatic | Full Automatic |
| Blow Moulding Type | Injection Blow Moulding,Injection Blow Mould |
| Suitable Product Volume | 0-5 L |
|---|---|
| Output Capacity | 450~480 PCS/H |
| Screw Diameter | 75 Mm |
| Screw Drive Power | 22KW |
| Output Of HDPE | 100kg/H |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Condition | New |
| Automatic | Full Automatic |
| Clamping Force | 100-500KN |
| Ejector Stroke | 50-150mm |
| Sutiable | 0~5L Bottle |
|---|---|
| Station | Single Station Or Double Station |
| Die Head | Single Head Or Double Head |
| Max. Product Volume | 5L |
| Auto-Deflashing | With Auto-Deflashing |
| Applications | 5ml To 1L Small Plastic Bottles |
|---|---|
| Blow Moulding Type | Injection Blow Moulding |
| Machine Appearance Color | 1~2 Operator |
| Other Services | 24-hour Online Consultation (quick Reply) |
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Application | Bottles, Jars, Jerry Cans, Gallons, Containers |
|---|---|
| Cooling Water Pressure | 0.3 MPa |
| Blowing Pressure | 0.6 MPa |
| Mold Stroke | 170-520 Mm |
| Clamping Force | 80 Kn |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Warranty | 12 Months |
| Plastic Processed | PP,PE,PC,PS,COC |
| Condition | New |