| Machine Appearance Color | Customizable |
|---|---|
| Logo Customized | Yes |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
| Manpower Required | 1~2 Operator |
| Engineer Service | Engineers Can Go To Customer's Factory For Installation Training |
| Delivery Time | 40-65 work days |
|---|---|
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | DAWSON |
| Certification | CE |
| Station Number | Double Or Single |
|---|---|
| Machine Weight | 5.5T |
| Condition | New |
| Export Port | Shanghai |
| Power(W) | 28.5kw |
| Bottle Volume(ml) | 5000ml |
|---|---|
| Max.Bottle Height(mm) | 400mm |
| Automation | Automation |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
| Output | 800bph |
|---|---|
| Mould | 1 Cavity |
| Voltage | According To Customer Request |
| Dimension(L*W*H) | 1.6*0.6*1.5 |
| Weight | 500kg |
| Max. Product Volume | 5 L |
|---|---|
| Screw Diameter | 65 Mm |
| Screw L/D Ratio | 24 L/D |
| Screw Drive Power | 18.5 KW |
| Screw Heating Capacity | 5-6 KW |
| Screw Diameter | 80 |
|---|---|
| Extrusion Capacity Per Hour(PE) | 110 |
| Number Of Heaters | 4 |
| Clamping Stoke | 200-650 |
| Clamping Force | 110 |
| Max Product Volume | 5L 8L |
|---|---|
| Condition | New |
| Screw Diameter | 75mm |
| Guarantee Time | 1 Year |
| Machine Lifespan | >20 Years |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
|---|---|
| Machinery Test Report | Provided |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear |
| Plastic Processed | PP, HDPE , PVC, PE/PP |
| Place Of Origin | Jiangsu, China |
| Screw Diameter | 40mm |
|---|---|
| Screw L/D Ratio | 20.5:1 |
| Theoretical Injection Capacity | 238cm³ |
| Injection Pressure | 174Mpa |
| Max. Hydraulic Pressure | 140Kg/cm |