| Application | Bottles, Jars, Jerry Cans, Gallons, Containers |
|---|---|
| Cooling Water Pressure | 0.3 MPa |
| Blowing Pressure | 0.6 MPa |
| Mold Stroke | 170-520 Mm |
| Clamping Force | 80 Kn |
| Blow Moulding Type | Stretch Blow Moulding |
|---|---|
| Core Components | Bearing, Motor, Pump, Gear, PLC, Pressure Vessel, Engine, Gearbox |
| Plastic Processed | PET |
| Station Number | Single |
| Screw Drive Power | 55 Kw |
| Cycle Time | 21.6 S |
|---|---|
| Production | 16000pcs Per Day |
| Layer Design | Double Layer Design |
| Mold Material | P20, 2316, S136H, Aluminum With Beryllium Copper. |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Plastic Processed | PP, HDPE, ABS, PE, ABS/PP, PE/PP |
|---|---|
| Screw Diameter | 100mm |
| Name | Plastic Dumbbell Making Machine |
| Station Number | Single |
| Company Attribute | Manufacturer |
| Delivery Time | 45-60 work days |
|---|---|
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | ISBM |
| Certification | CE |
| Output | 600bph |
|---|---|
| Mould | 1 Cavity |
| Voltage | According To Customer Request |
| Dimension(L*W*H) | 1.6*0.6*1.5 |
| Weight | 500kg |
| Output | 800bph |
|---|---|
| Mould | 1 Cavity |
| Voltage | According To Customer Request |
| Dimension(L*W*H) | 1.6*0.6*1.5 |
| Weight | 500kg |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Neck Diameter(mm) | 38 Mm |
| Warranty Of Core Components | 1 Year |
| Weight (KG) | 3500 KG |
| Brand Name | Dawson |
| Model NO. | ABLD100 |
|---|---|
| Machine Lifespan | >20years |
| Warranty | 1 Year |
| Max Product Volume | 120 L |
| Clamping Force | 600kn |
| Suitable Product Volume | 100-120 L |
|---|---|
| Screw Diameter | 100mm |
| Delivery Time | 60days |
| Station Number | Single |
| Screw Drive Power | 55 Kw |