| Plastic Processed | PP, ABS, PET, PPR, HDPE, Polystyrene, PE, LDPE |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 554mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 55mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 200 |
| Model NO. | ABLD100 |
|---|---|
| Product Name | PET Bottle Blowing Machine |
| Application | Plastic Models, Water Drums, Cooling Box |
| Blow Moulding Type | Stretch Blow Moulding |
| PLC Control | Japanese Mitsubishi |
| Core Components | PLC, Engine, Gearbox, Motor, Pump |
|---|---|
| Drive Motor | 45 Kw |
| Application | Plastic Models, Water Drums, Cooling Box |
| Condition | New |
| Blow Moulding Type | Extrusion Blow Moulding |
| Machine Type | Extrusion Blow Moulding Machine |
|---|---|
| Production | Hdpe Extrusion Blow Molding Machine |
| Material | PE,PP,PVC,PA... |
| Station Number | Single |
| Company Attribute | Manufacturer |
| Drive Motor | 45 Kw |
|---|---|
| Application | Food & Beverage Factory, Food Shop, Food & Beverage Shops |
| Core Components | PLC, Bearing, Motor, Pressure Vessel, Pump |
| Machine Dimension | 6.8*3.3*5 |
| Close/Open Stroke | 880-1700mm |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 630mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 600mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 543 |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 630mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 600mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 543 |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 630mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 600mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 543 |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
|---|---|
| Machinery Test Report | Provided |
| Core Components | PLC, Engine, Gearbox, Motor, Gear, Pump |
| Plastic Processed | PE, PP, PVC, PETG, ABS, EAV |
| Place Of Origin | Jiangsu, China |
| Mould Material | 45#, 50#, P20, H13, 718, 2738, NAK80, S136, SKD61 Etc |
|---|---|
| Auto-deflashing | Auto-deflashing System Provided |
| Equipment | CNC, Lathe, EDM, Wire Cutting, Drilling, Etc. |
| Product | Household Product,blowing Mould |
| Shaping Mode | Blowing Mould,Preform Mould |