| Product Name | Injection Molding Machine |
|---|---|
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Certification | CE |
| Voltage | As Customer Required |
| Used For | Tube Connector, Preform, Caps, Crates, Toys... |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 630mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 600mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 543 |
| Drive Motor | 45 Kw |
|---|---|
| Application | Plastic Models, Water Drums, Cooling Box |
| Motor | Servo Motor |
| Machine Dimension | 6.8*3.3*5 |
| Close/Open Stroke | 880-1700mm |
| Product Name | Injection Molding Machine |
|---|---|
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Certification | CE |
| Voltage | As Customer Required |
| Used For | Tube Connector, Preform, Caps, Crates, Toys... |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 630mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 600mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 543 |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 720mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 720mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 378 |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 520mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 520mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 270 |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 520mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 520mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 270 |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant, Food & Beverage Factory |
|---|---|
| Drive Motor | 45 Kw |
| Application | Plastic Models, Water Drums, Cooling Box |
| Blow Moulding Type | Extrusion Blow Moulding |
| Range | 0-10L Plastic Bottle |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 660 |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 760 |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 439 |