| Design Software | AutoCAD |
|---|---|
| Customized | Customized |
| Condition | New |
| Assembling | Neck Part And Bottom Part Removable |
| Cooling System | Separate Cooling System |
| Model NO. | ABLD100 |
|---|---|
| Max. Product Volume | 150 Liters |
| Mold Platen Size | 380 Mm |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Gear |
| Trademark | DAWSON |
| Model NO. | ABLD150 |
|---|---|
| Max. Product Volume | 1000 Liters |
| Mold Platen Size | 1800×1800 |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Gear |
| Trademark | DAWSON |
| Transport Package | Film Packing |
|---|---|
| Suitable Material | HDPE,PP,PVC,PS,PETG,LDPE |
| Head Heating Power | 5.7kw |
| Specification | ABLB65I |
| Condition | New |
| Clamping Force | 2300 KN |
|---|---|
| Injection Weight | 1006g (PET) |
| Space Between Tie Bar | 520*520mm |
| Mould Thickness | 200~530mm |
| Platen Stroke | 475mm |
| Product Name | Injection Molding Machine |
|---|---|
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Certification | CE |
| Voltage | As Customer Required |
| Used For | Tube Connector, Preform, Caps, Crates, Toys... |
| Product Name | Injection Molding Machine |
|---|---|
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Certification | CE |
| Voltage | As Customer Required |
| Used For | Tube Connector, Preform, Caps, Crates, Toys... |
| Product Name | Injection Molding Machine |
|---|---|
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Certification | CE |
| Voltage | As Customer Required |
| Used For | Tube Connector, Preform, Caps, Crates, Toys... |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 660 |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 760 |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 439 |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 554mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 554mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 215 |