| Application | Bottles |
|---|---|
| After-Sales Service Provided | Engineers |
| Keyword | Assembly Machine |
| Advantage | Easy Control |
| Function | High Effieciency |
| Machine Appearance Color | Customizable |
|---|---|
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
| Manpower Required | 1~2 Operator |
| Engineer Service | Engineers Can Go To Customer's Factory For Installation Training |
| Auxiliary Equipment | We Help Customers To Purchase Famous Brand Auxiliary Machinery |
| Applications | 5ml To 1L Small Plastic Bottles |
|---|---|
| Blow Moulding Type | Injection Blow Moulding |
| Machine Appearance Color | 1~2 Operator |
| Other Services | 24-hour Online Consultation (quick Reply) |
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Warranty | 12 Months |
| Automatic | Full Automatic |
| Blow Moulding Type | Injection Blow Moulding,Injection Blow Mould |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Warranty | 12 Months |
| Automatic | Full Automatic |
| Blow Moulding Type | Injection Blow Moulding,Injection Blow Mould |
| Plastic Processed | PP, PC, ABS, PET, PVC, PPR, HDPE, PE, LDPE, HDPE/PP, PE/PP |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 460mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 460mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 138-196 |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
|---|---|
| Machinery Test Report | Provided |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Gear |
| Plastic Processed | PP, HDPE, ABS, PVC, PE, EVA, PE/PP, HDPE/PP |
| Place Of Origin | China |
| Product Name | Injection Molding Machine |
|---|---|
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Certification | CE |
| Voltage | As Customer Required |
| Used For | Tube Connector, Preform, Caps, Crates, Toys... |
| Machine Appearance Color | Customizable |
|---|---|
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
| Manpower Required | 1~2 Operator |
| Engineer Service | Engineers Can Go To Customer's Factory For Installation Training |
| Auxiliary Equipment | We Help Customers To Purchase Famous Brand Auxiliary Machinery |
| Product Material | Aluminium |
|---|---|
| Volume | 100ML-300L |
| Cavity | Single Cavity\ Multiple Cavity |
| Product Name | Caps,lids,preforms,covers... |
| Samples | Send According To Customer's Requirement |