| After-sales Service Provided | Online Support |
|---|---|
| Product Name | Blow Molding Machine |
| Suitable Bottle | Drink Bottle |
| Key Words | Automatic Pet Blowing Machine |
| Type | Automatic Botte-blowing Machines |
| Injection Molding Machine Classification | PET Preform Making Injection Molding Machine |
|---|---|
| Injection Pressure | 160 Mpa |
| Mould Thickness | 280-710 Mm |
| Ejector Tonnage | 3280KN |
| Ejector Number | 13 Pieces |
| Clamping Force | 2300 KN |
|---|---|
| Injection Weight | 1006g (PET) |
| Space Between Tie Bar | 520*520mm |
| Mould Thickness | 200~530mm |
| Platen Stroke | 475mm |
| Language Settings | Chinese And English Operation Panel |
|---|---|
| Used For | Tube Connector, Preform, Caps, Crates, Toys... |
| After-sales Service Provided | Video Technical Support, Free Spare Parts, Field Installatio |
| Voltage | As Customer Required |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 200 G/s |
| Product Material | Steel,Aluminium |
|---|---|
| Product | Blowing Mould |
| Shaping Mode | Blowing Mould |
| Mould Life | 250000-300000shots |
| Cavity | Single Cavity/Multi Cavity |
| Neck Diameter(mm) | 140 Mm |
|---|---|
| Bottle Volume(ml) | 250 Ml |
| Dimension(L*W*H) | 3.8X1.5X3.2M |
| Marketing Type | Ordinary Product |
| Machinery Test Report | Provided |
| Max Product Diameter | 50-150mm |
|---|---|
| Injection Pressure | 25-280MPa |
| Injection Speed | 0-200mm/s |
| Heating Power | 7-15KW |
| Injection Volume | 2-100cm3 |
| Max. Product Volume | 5 L |
|---|---|
| Clamping Force | 70 Kn |
| Suitable Material | HDPE, PP, PVC, PS, PETG, LDPE |
| Pneumatic | Festo From Germany Or SMC From Japan |
| Contactor | Schneider From Franch |
| Plastic Processed | PET, Plastic |
|---|---|
| Neck Diameter(mm) | 20 Mm |
| Bottle Volume(ml) | 800 Ml |
| Application | PET Bottle, PET Jars |
| Brand Name | DAWSON |
| Screw Diameter | 85 Mm |
|---|---|
| Shot Volume(theoretical) | 2418 Cm³ |
| Shot Weight | 2200 G |
| Injection Pressure | 167 MPa |
| Injection Rate | 482 G/s |