| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Warranty | 12 Months |
| Plastic Processed | PP,PE,PC,PS,COC |
| Condition | New |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Condition | New |
| Automatic | Full Automatic |
| Clamping Force | 100-500KN |
| Ejector Stroke | 50-150mm |
| Product Name | Rolling Bead Bottle Injection Blow Molding Machine |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Clamping Force | 100-500KN |
| Ejector Stroke | 50-150mm |
| Products Volume | Small Plastic Bottles Containers From 5ml To1L |
|---|---|
| Logo Customized | Logo And Machine Appearance Color Can Be Customized |
| Auxiliary Equipment | We Help Customers To Purchase Famous Brand Auxiliary Machinery |
| Other Services | 24-hour Online Consultation (quick Reply) |
| Packaging Details | Blow molding machine are packed with plastic film; auxiliary machines and spare parts are packed with wooden boxes. The loading to containers is done according to weight balance, every package's position is fixed in containers to avoid moving. The photos o |
| Applications | 5ml To 1L Small Plastic Bottles |
|---|---|
| Blow Moulding Type | Injection Blow Moulding |
| Machine Appearance Color | 1~2 Operator |
| Other Services | 24-hour Online Consultation (quick Reply) |
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Warranty | 12 Months |
| Plastic Processed | PP,PE,PC,PS,COC |
| Condition | New |
| Max Product Diameter | 50-150mm |
|---|---|
| Max Product Height | 50-200mm |
| Max Product Volume | 50-1000ml |
| Injection Pressure | 25-280MPa |
| Model | One Step Injection Blow Molding Machine |
| Keywords | High Speed Automatic |
|---|---|
| Usage | 200ml~2000ml Bottle |
| Use | Making Plastic Bottle |
| Product Name | Wide Neck Bottle Making Machine |
| Machine Type | Extrusion Blow Molding Machine |
| Keywords | High Speed Automatic |
|---|---|
| Usage | 200ml~2000ml Bottle |
| Use | Making Plastic Bottle |
| Product Name | Wide Neck Bottle Making Machine |
| Machine Type | Extrusion Blow Molding Machine |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 30L |
| Cooling Water Pressure | 0.6 MPA |
| Water Consumption | 100 L/Min |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |