| Instructions Provided | Instructions In Chinese And English |
|---|---|
| Samples Provided | If Required |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
| Showroom Location | None |
| Water Flow | 100L/Min |
| Max. Product Volume | 25L |
|---|---|
| Clamping System | Toggle Type Clamping System |
| Extruder Motor | 30kw Siemens Motor |
| Specification | ABLB80-25L |
| Station | Single Station Or Double Station |
| Model NO. | ABLB75I-1 |
|---|---|
| Screw Heating Capacity | 6 Kw |
| HDPE Output | 100kg/H |
| Clamping Force | 80kn |
| Max Mould Size | 400X450mm |
| Plastic Processed | PP/PE/PU/PC/PVC/PETG/HDPE/LDPE/ABS |
|---|---|
| Product Name | Jerry Can Blow Molding Machine |
| Clamping System | Toggle Type Clamping System |
| Summarize | High-Grade Alloy Steel, Center Feeding |
| Extruder Motor | 30kw Siemens Motor |
| Model NO. | ABLB75I-1 |
|---|---|
| Screw Heating Capacity | 6 Kw |
| HDPE Output | 100kg/H |
| Clamping Force | 80kn |
| Max Mould Size | 400X450mm |
| Instructions Provided | Instructions In Chinese And English |
|---|---|
| Samples Provided | If Required |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
| Showroom Location | None |
| Water Flow | 100L/Min |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 20L |
| Cooling Water Pressure | 0.6 MPA |
| Water Consumption | 100 L/Min |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
|---|---|
| Machinery Test Report | Provided |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear |
| Plastic Processed | PP, HDPE , PVC, PE/PP |
| Place Of Origin | Jiangsu, China |
| Design Software | AutoCAD |
|---|---|
| Customized | Customized |
| Condition | New |
| Assembling | Neck Part And Bottom Part Removable |
| Cooling System | Separate Cooling System |
| Station Number | Single |
|---|---|
| Company Attribute | Manufacturer |
| Suitable Product Volume | 100-250 L |
| Screw Diameter | 120mm |
| Screw Drive Power | 75 Kw |