| Video Outgoing-inspection | Provided |
|---|---|
| Machinery Test Report | Provided |
| Core Components | PLC, Engine, Gearbox, Motor, Pump |
| Plastic Processed | PP, HDPE , PC, ABS, PE, ABS/PP, PE/PP |
| Place Of Origin | Jiangsu, China |
| Screw L/D Ratio | 28 L/D |
|---|---|
| Station Number | Single |
| Suitable Product Volume | 100-120 L |
| Screw Diameter | 100mm |
| Specification | ABLD100 |
| Clamping Force | 600 Kn |
|---|---|
| Suitable Product Volume | 100-120 L |
| Screw Diameter | 100mm |
| Trademark | Dawson |
| Station Number | Single |
| Model NO. | ABLB65I |
|---|---|
| Station | Single Station Or Double Station |
| Max. Product Volume | 5L |
| Clamping System | Toggle Type Clamping System |
| Suitable Material | HDPE,PP,PVC,PS,PETG,LDPE |
| Plastic Processed | PP, HDPE, ABS, PVC, PE, EVA, PE/PP, HDPE/PP |
|---|---|
| Voltage | 440V/415V/380V/220V |
| Mold Platen Size(Width)(mm) | 1600 Mm |
| Warranty | 1 |
| Mould Lifespan | > 2,000,000 Cycles |
| Model NO. | ABLB65I |
|---|---|
| Station | Double Station Double Die Head |
| Max. Product Volume | 2L |
| Clamping System | Toggle Type Clamping System |
| Suitable Material | HDPE,PP,PVC,PS,PETG,LDPE |
| Specification | ABLD100 |
|---|---|
| Suitable Product Volume | 100-120 L |
| Screw Diameter | 100mm |
| Delivery Time | 60days |
| Station Number | Single |
| Model NO. | IBM65D |
|---|---|
| More Application | Milk & Yogurt Bottle |
| Max. Product Volume | 1L |
| Mould Material | S136, P20, 4Cr13 |
| Clamping Force Of Blowing | 40 Ton |
| Application | Bottles, Jars, Jerry Cans, Gallons, Containers |
|---|---|
| Cooling Water Pressure | 0.3 MPa |
| Blowing Pressure | 0.6 MPa |
| Mold Stroke | 170-520 Mm |
| Clamping Force | 80 Kn |
| Application | Bottles, Jars, Jerry Cans, Gallons, Containers |
|---|---|
| Cooling Water Pressure | 0.3 MPa |
| Blowing Pressure | 0.6 MPa |
| Mold Stroke | 170-520 Mm |
| Clamping Force | 80 Kn |