| Model NO. | ABLB75 |
|---|---|
| Station | Single Station Or Double Station |
| Oil Pump Motor Power | 5.5kw |
| Head Heating Power | 5.7kw |
| Trademark | DAWSON |
| Model NO. | ABLB75 |
|---|---|
| Station | Single Station Or Double Station |
| Oil Pump Motor Power | 5.5kw |
| Head Heating Power | 5.7kw |
| Trademark | DAWSON |
| Machine Type | Extrusion Blow Moulding Machine |
|---|---|
| Production | Hdpe Extrusion Blow Molding Machine |
| Material | PE,PP,PVC,PA... |
| Station Number | Single |
| Company Attribute | Manufacturer |
| Plastic Products | Plastic Cosmetics, Daily Necessities Bottles From 5ml To 1L |
|---|---|
| Volume | 5ml To 1000ml |
| Automation | Full Automatic |
| Local Service Location | China, Saudi Arabia, Colombia, South Africa, Panama |
| Packaging Details | Blow molding machine are packed with plastic film; auxiliary machines and spare parts are packed with wooden boxes. The loading to containers is done according to weight balance, every package's position is fixed in containers to avoid moving. The photos o |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 520mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 520mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 270 |
| Plastic Processed | PP, PC, ABS, PET, PVC, PPR, HDPE, PE, LDPE, HDPE/PP, PE/PP |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 570mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 570mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 295 |
| Plastic Processed | PP, PC, ABS, PET, PVC, PPR, HDPE, PE, LDPE, HDPE/PP, PE/PP |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 460mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 460mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 138-196 |
| Max. Product Volume | 5 L |
|---|---|
| Dry Cycle | 1000 PC/H |
| Screw Diameter | 65 Mm |
| Screw L/D Ratio | 24 L/D |
| Screw Drive Power | 18.5 KW |
| Model NO. | ABLB65 |
|---|---|
| Screw Diameter | 65mm |
| Condition | New |
| Company Attribute | Manufacturer |
| Guarantee Time | 1 Year |
| Model NO. | DSB80II |
|---|---|
| Station | One Station Or Two Station |
| Auto-Deflashing | Available |
| Material | HDPE,PP,PVC,LDPE |
| Max Volume | 5L |