| After-sales Service Provided | Online Support |
|---|---|
| Product Name | Blow Molding Machine |
| Suitable Bottle | Drink Bottle |
| Key Words | Automatic Pet Blowing Machine |
| Type | Automatic Botte-blowing Machines |
| Application | Bottles, Jars, Jerry Cans, Gallons, Containers |
|---|---|
| Cooling Water Pressure | 0.3 MPa |
| Blowing Pressure | 0.6 MPa |
| Mold Stroke | 170-520 Mm |
| Clamping Force | 80 Kn |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 680 |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 680 |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 580 |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 680mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 680mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 580 |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 680 |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 680 |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 580 |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 680 |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 680 |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 580 |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Condition | New |
| Automatic | Full Automatic |
| Clamping Force | 100-500KN |
| Ejector Stroke | 50-150mm |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 680 |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 680 |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 580 |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 680 |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 680 |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 580 |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Warranty | 12 Months |
| Automatic | Full Automatic |
| Blow Moulding Type | Injection Blow Moulding,Injection Blow Mould |