| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Condition | New |
| Automatic | Full Automatic |
| Clamping Force | 100-500KN |
| Ejector Stroke | 50-150mm |
| Shaping Mode | Blowing Mould |
|---|---|
| Product Material | Metal |
| Product | Household Appliance |
| Material | 42CrMo |
| Design Software | Pro-E |
| Model NO. | ABLB65 |
|---|---|
| Screw Diameter | 65mm |
| Condition | New |
| Company Attribute | Manufacturer |
| Guarantee Time | 1 Year |
| Material | P20, S136, Aluminium Alloy |
|---|---|
| Cavity | Multiple Cavities Available |
| Mould Test | The Mould Will Be Strictly Tested Before Shipment |
| Auto-deflashing | Auto-deflashing System Provided |
| Other Services | 24 Hour |
| Plastic Processed | PP, PC, ABS, PET, PVC, PPR, HDPE, PE, LDPE, HDPE/PP, PE/PP |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 460mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 460mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 138-196 |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
|---|---|
| Machinery Test Report | Not Available |
| Core Components | Runner |
| Plastic Processed | PP, HDPE, PC, ABS, PVC, PE, ABS/PP, PE/PP, HDPE/PP |
| Place Of Origin | Jiangsu, China |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
|---|---|
| Machinery Test Report | Not Available |
| Core Components | Runner, Oil Cyclinder |
| Plastic Processed | PP, HDPE, PC, ABS, PVC, PE, ABS/PP, PE/PP, HDPE/PP |
| Place Of Origin | Jiangsu, China |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
|---|---|
| Machinery Test Report | Not Available |
| Core Components | Runner, Oil Cyclinder |
| Plastic Processed | PP, HDPE, PC, ABS, PVC, PE, ABS/PP, PE/PP, HDPE/PP |
| Place Of Origin | Jiangsu, China |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
|---|---|
| Machinery Test Report | Not Available |
| Core Components | Runner, Oil Cyclinder |
| Plastic Processed | PP, HDPE, PC, ABS, PVC, PE, ABS/PP, PE/PP, HDPE/PP |
| Place Of Origin | Jiangsu, China |
| Name | Plastic Dumbbell Making Machine |
|---|---|
| Screw Diameter | 100mm |
| Material | HDPE, LDEP, PP |
| Machine Type | High Speed Plastic Bottle Making Machine |
| Screw Drive Power | 55 Kw |