| Product Material | Plastic |
|---|---|
| Product | Plastic Injection Mould,blowing Mould |
| Shaping Mode | Plastic Injection Mould,Blowing Mould,Preform Mould |
| Cavity | Single Cavity/Multi Cavity,one Or More,Single/Family |
| Runner | Hot Runner\ Cold Runner |
| Application | Bottles, Jars, Jerry Cans, Gallons, Containers |
|---|---|
| Cooling Water Pressure | 0.3 MPa |
| Blowing Pressure | 0.6 MPa |
| Mold Stroke | 170-520 Mm |
| Clamping Force | 80 Kn |
| Model NO. | ABLB75I-1 |
|---|---|
| Screw Heating Capacity | 6 Kw |
| HDPE Output | 100kg/H |
| Clamping Force | 80kn |
| Max Mould Size | 400X450mm |
| After-sales Service Provided | Video Technical Support |
|---|---|
| Application | Bottle, Medical, Cosmetic |
| Voltage | 380V,380V/50HZ,220/380V,220V/380V/415V/460V.. |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Full-auto,Injection Blow Molding |
| Model NO. | ABLB90 |
|---|---|
| Station | Single Station Or Double Station |
| Oil Pump Motor Power | 5.5kw |
| Head Heating Power | 5.7kw |
| Trademark | DAWSON |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Warranty | 12 Months |
| Automatic | Full Automatic |
| Blow Moulding Type | Injection Blow Moulding,Injection Blow Mould |
| Mould Material | P20/718/738/NAK80/S136/2738/2316 |
|---|---|
| Runner | Hot Runner\ Cold Runner |
| Product Name | Injection Plastic Household Mould |
| Name | 4 Cavity ABS Plastic Wine Bottle Ring Plastic Mould |
| Plastic Material | PET,PP,PS,PC,ABS |
| Voltage | 380V/3PH/50HZ |
|---|---|
| Condition | New |
| Dimension(l*w*h) | AS ORDER |
| Application | Bottle,container |
| After-sales Service Provided | Online Support,Video Technical Support |
| After Warranty Service | Online Support |
|---|---|
| Local Service Location | None |
| After-sales Service Provided | One Year |
| Name | Leak Tester |
| Keyword | Automatic Leak Tester |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
|---|---|
| Machinery Test Report | Provided |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear |
| Plastic Processed | PP, HDPE , PVC, PE/PP |
| Place Of Origin | Jiangsu, China |