| Product Type | Extrusion Blow Molding |
|---|---|
| Screw L/D Ratio | 30:1 |
| Hydraulic Drive Motor (Main) | 42KW |
| Machine Total Power | 360KW |
| Production Capacity | 20-25pcs/hour |
| Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Raw Material | HDPE |
| Automation | Automation: |
| Packaging Details | wooden |
| Delivery Time | 45-65 days |
| Application | Drum, Plate, Float, Roadblocks, Medical Bed Board |
|---|---|
| Max. Product Volume | 250L |
| Machine Type | Blow Molding Machine |
| Blow Molding Machine Screw Diameter | 100mm |
| Clamping Force | 780kn |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 30L |
| Cooling Water Pressure | 0.6 MPA |
| Water Consumption | 100 L/Min |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Keywords | High Speed Automatic |
|---|---|
| Usage | 200ml~2000ml Bottle |
| Use | Making Plastic Bottle |
| Product Name | Wide Neck Bottle Making Machine |
| Machine Type | Extrusion Blow Molding Machine |
| Voltage | 220V/380V,380V/50HZ |
|---|---|
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Gear |
| Clamping Force (kN) | 900 |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
| Key Selling Points | Easy |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
|---|---|
| Machinery Test Report | Provided |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Gear |
| Plastic Processed | PP, HDPE, ABS, PVC, PE, EVA, PE/PP, HDPE/PP |
| Place Of Origin | Jiangsu, China |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 30L |
| Cooling Water Pressure | 0.6 MPA |
| Water Consumption | 100 L/Min |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
|---|---|
| Machinery Test Report | Provided |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Gear |
| Plastic Processed | PP, HDPE , ABS, PVC, PE, EVA, PE/PP, HDPE/PP |
| Place Of Origin | Jiangsu, China |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
|---|---|
| Machinery Test Report | Provided |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Gear |
| Plastic Processed | PP, HDPE, ABS, PVC, PE, EVA, PE/PP, HDPE/PP |
| Place Of Origin | China |