| Products | Plastic Cosmetics, Daily Necessities Shampoo Bottles. |
|---|---|
| Hollow Part Volume | 5ml To 1L |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
| Warranty | 12 Month |
| Packaging Details | Blow molding machine are packed with plastic film; auxiliary machines and spare parts are packed with wooden boxes. The loading to containers is done according to weight balance, every package's position is fixed in containers to avoid moving. The photos o |
| Model NO. | ABLD100 |
|---|---|
| Max. Product Volume | 120L |
| Transport Package | Film Packaging |
| Trademark | Dawson |
| HS Code | 8477301000 |
| Model NO. | ABLD100 |
|---|---|
| Max. Product Volume | 120L |
| Transport Package | Film Packaging |
| Trademark | Dawson |
| HS Code | 8477301000 |
| Condition | New |
|---|---|
| Automatic | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Voltage | 380V/3PH/50HZ |
| Condition | New |
|---|---|
| Automatic | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Voltage | 380V/3PH/50HZ |
| After Warranty Service | Online Support |
|---|---|
| Local Service Location | None |
| After-sales Service Provided | One Year |
| Name | Leak Tester |
| Keyword | Automatic Leak Tester |
| Application | Bottles, Jars, Jerry Cans, Gallons, Containers |
|---|---|
| Cooling Water Pressure | 0.3 MPa |
| Blowing Pressure | 0.6 MPa |
| Mold Stroke | 170-520 Mm |
| Clamping Force | 80 Kn |
| Application | PET Bottle, Jar, Cans... |
|---|---|
| Blow Moulding Type | Injection Stretch Blow Molding |
| Voltage | According To Customer's Country |
| Condition | New |
| Packaging Details | Machine are packed with plastic film; auxiliary machines and spare parts are packed with wooden boxes. The loading to containers is done according to weight balance, every package's position is fixed in containers to avoid moving. The photos of whole deliv |
| Screw Diameter | 40mm |
|---|---|
| Screw Speed | 0-190RPM |
| Theoretical Injection Capacity | 238cm3 |
| Injection Pressure | 174Mpa |
| Max. Hydraulic Pressure | 140Kg/cm |
| Station | One Station Or Two Station |
|---|---|
| Auto-Deflashing | Available |
| Material | HDPE,PP,PVC,LDPE |
| Max Volume | 5L |
| Water Flow | 100L/Min |