| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 554mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 554mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 215 |
| Close/Open Stroke | 880-1700mm |
|---|---|
| Application | Plastic Models, Water Drums, Cooling Box |
| Motor | Servo Motor |
| Machine Dimension | 6.8*3.3*5 |
| Drive Motor | 45 Kw |
| Application | Beverage Bottle, Oil Bottle |
|---|---|
| Automatic | Fully Automatic |
| Technical Service | 24 Hours/365 Days Online |
| Controlled By | PLC |
| Moulding Closing And Opening Cylinder | Festo |
| Plastic Processed | PP, HDPE, PC, ABS, PVC, PE, ABS/PP, PE/PP, HDPE/PP |
|---|---|
| Air Comsumption(m³/min) | 0.8 M³/min |
| Delivery Time | 60days |
| Production | Hdpe Extrusion Blow Molding Machine |
| Screw Drive Power | 55 Kw |
| Machine Type | Extrusion Blow Moulding Machine |
|---|---|
| Production | Hdpe Extrusion Blow Molding Machine |
| Material | PE,PP,PVC,PA... |
| Station Number | Single |
| Company Attribute | Manufacturer |
| Model NO. | ABLD150 |
|---|---|
| Max. Product Volume | 1000 Liters |
| Mold Platen Size | 1800×1800 |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Gear |
| Trademark | DAWSON |
| Station | Single Station Or Double Station |
|---|---|
| Max. Product Volume | 5L |
| Auto-Deflashing | With Auto-Deflashing |
| Clamping System | Toggle Type Clamping System |
| Mould | One Cavity Or Two Cavity |
| Sutiable | 0~5L Bottle |
|---|---|
| Station | Single Station Or Double Station |
| Die Head | Single Head Or Double Head |
| Max. Product Volume | 5L |
| Auto-Deflashing | With Auto-Deflashing |
| Sutiable | 0~5L Bottle |
|---|---|
| Die Head | Single Head Or Double Head |
| Auto-Deflashing | With Auto-Deflashing |
| Clamping System | Toggle Type Clamping System |
| Mould | One Cavity Or Two Cavity |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 20L |
| Cooling Water Pressure | 0.6 MPA |
| Water Consumption | 100 L/Min |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |