| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Warranty | 12 Months |
| Automatic | Full Automatic |
| Blow Moulding Type | Injection Blow Moulding,Injection Blow Mould |
| Transport Package | Film Packing |
|---|---|
| Suitable Material | HDPE,PP,PVC,PS,PETG,LDPE |
| Head Heating Power | 5.7kw |
| Specification | ABLB65I |
| Condition | New |
| Transport Package | Film Packing |
|---|---|
| Suitable Material | HDPE,PP,PVC,PS,PETG,LDPE |
| Head Heating Power | 5.7kw |
| Specification | ABLB65I |
| Condition | New |
| Transport Package | Film Packing |
|---|---|
| Suitable Material | HDPE,PP,PVC,PS,PETG,LDPE |
| Head Heating Power | 5.7kw |
| Specification | ABLB65I |
| Condition | New |
| Transport Package | Film Packing |
|---|---|
| Suitable Material | HDPE,PP,PVC,PS,PETG,LDPE |
| Head Heating Power | 5.7kw |
| Specification | ABLB65I |
| Condition | New |
| Model NO. | ABLB75 |
|---|---|
| Station | Single Station Or Double Station |
| Oil Pump Motor Power | 5.5kw |
| Head Heating Power | 5.7kw |
| Trademark | DAWSON |
| Application | 5ml To 1000ml Small Plastic Bottle |
|---|---|
| Blow Molding Type | Injection Blow Molding |
| Core Component | Gearbox, Pump, Gear, Bearing, Engine, Motor, PLC... |
| Suitable Materials | PP, HDPE, PVC, PPR, PE, ABS/PP, PE/PP |
| Packaging Details | Blow molding machine are packed with plastic film; auxiliary machines and spare parts are packed with wooden boxes. The loading to containers is done according to weight balance, every package's position is fixed in containers to avoid moving. The photos o |
| Suitable For | 5ml To 1000ml Small Plastic Cosmetic Bottle |
|---|---|
| Blow Molding Type | Injection Blow Molding |
| Plastic Materials | PP, HDPE, PVC, PPR, PE, ABS/PP, PE/PP |
| Local Service | N: Saudi Arabia, Colombia, South Africa, Panama |
| Machine Appearance Color | Customization |
| Products Volume | Small Plastic Bottles Containers From 5ml To1L |
|---|---|
| Logo Customized | Logo And Machine Appearance Color Can Be Customized |
| Auxiliary Equipment | We Help Customers To Purchase Famous Brand Auxiliary Machinery |
| Other Services | 24-hour Online Consultation (quick Reply) |
| Packaging Details | Blow molding machine are packed with plastic film; auxiliary machines and spare parts are packed with wooden boxes. The loading to containers is done according to weight balance, every package's position is fixed in containers to avoid moving. The photos o |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Warranty | 12 Months |
| Plastic Processed | PP,PE,PC,PS,COC |
| Condition | New |