| Voltage | Customer Specified |
|---|---|
| Suitable Product Volume | 0-5 L |
| Screw Drive Power | 22KW |
| Output Capacity | 450~480 PCS/H |
| Screw Diameter | 75 Mm |
| Dimension(L*W*H) | 3.8X1.5X3.2M |
|---|---|
| Clamping Force | 80kn |
| Automation | Full Automatic |
| Weight (KG) | 5000 KG |
| Packaging Details | Machine are packed with plastic film; auxiliary machines and spare parts are packed with wooden boxes. The loading to containers is done according to weight balance, every package's position is fixed in containers to avoid moving. The photos of whole deliv |
| Plastic Processed | PET, Plastic |
|---|---|
| Neck Diameter(mm) | 20 Mm |
| Bottle Volume(ml) | 800 Ml |
| Application | PET Bottle, PET Jars |
| Brand Name | DAWSON |
| Max Product Diameter | 50-150mm |
|---|---|
| Max Product Height | 50-200mm |
| Max Product Volume | 50-1000ml |
| Injection Pressure | 25-280MPa |
| Model | One Step Injection Blow Molding Machine |
| Blow Moulding Type | Stretch Blow Moulding |
|---|---|
| Plastic Processed | PET, PC, PE/PP |
| Die Head | Single Head Or Double Head |
| Max. Product Volume | 5L |
| Auto-Deflashing | With Auto-Deflashing |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Max.Bottle Height | 140 Mm |
| Max.Bottle Diameter | 300 Mm |
| Bottle Volume | 250 Ml |
| Packaging Details | Machine are packed with plastic film; auxiliary machines and spare parts are packed with wooden boxes. The loading to containers is done according to weight balance, every package's position is fixed in containers to avoid moving. The photos of whole deliv |
| Core Components | Motor, PLC |
|---|---|
| Clamping Force | 80kn |
| Screw Diameter | 40mm |
| Machinery Test | Provided |
| Packaging Details | Machine are packed with plastic film; auxiliary machines and spare parts are packed with wooden boxes. The loading to containers is done according to weight balance, every package's position is fixed in containers to avoid moving. The photos of whole deliv |
| Max Product Diameter | 50-150mm |
|---|---|
| Max Product Height | 50-200mm |
| Max Product Volume | 50-1000ml |
| Injection Pressure | 25-280MPa |
| Model | One Step Injection Blow Molding Machine |
| Max Product Diameter | 50-150mm |
|---|---|
| Max Product Height | 50-200mm |
| Max Product Volume | 50-1000ml |
| Injection Pressure | 25-280MPa |
| Model | One Step Injection Blow Molding Machine |
| Suitable Product Volume | 0-5 L |
|---|---|
| Dry Cycle | 1000 Pc/h |
| Screw Diameter | 65 Mm |
| Screw L/D Ratio | 24 |
| Screw Drive Power | 18.5 KW |