| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 20L |
| Cooling Water Pressure | 0.6 MPA |
| Water Consumption | 100 L/Min |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Max. Product Volume | 30L |
|---|---|
| Dry Cycle | 300 Pc/h |
| Screw Diameter | 80 Mm |
| Screw L/D Ratio | 24 |
| Screw Drive Power | 37 KW |
| Application | Bottles, Jars, Jerry Cans, Gallons, Containers |
|---|---|
| Station | Single Station Or Double Station |
| Die Head | Single Head Or Double Head |
| Max. Product Volume | 5L |
| Auto-Deflashing | With Auto-Deflashing |
| Screw Diameter | 80mm |
|---|---|
| Product Range | 10~30L |
| Material | HDPE, LDPE, PP |
| Clamping Force | 270KN |
| Template Size | 680*660mm |
| Screw Diameter | 70mm |
|---|---|
| Product Range | 0~5L |
| Material | HDPE, LDPE, PP |
| Clamping Force | 68KN |
| Template Size | 380*450mm |
| Parison Control System | M00G 200 Points |
|---|---|
| Micro Computer Control System | WISETECH |
| Temperature Controller | WISETECH |
| Auxiliary Relay | OMRON |
| Contactor | Schneider |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
|---|---|
| Machinery Test Report | Provided |
| Core Components | PLC, Motor, Bearing, Gearbox, Gear |
| Plastic Processed | PP, HDPE, PC, PS, PVC, HDPE/PP |
| Place Of Origin | Jiangsu, China |
| Instructions Provided | Instructions In Chinese And English |
|---|---|
| Samples Provided | If Required |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
| Showroom Location | None |
| Water Flow | 100L/Min |
| Machine Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Suitable Product | 10-30L HDPE/PP Stackable Jerry Can |
| Die Head Type | Accumulator Type Die Head |
| Die Head Volume | 3.5L |
| Control System | Wisetech PLC For Extrusion Blow Molding Machine |
| Extruder Motor Power(kW) | 30KW |
|---|---|
| Output (kg/h) | 130 Kg/h |
| Condition | New |
| Automatic | Yes |
| Warranty | One Year |