| Cavity | 2, 4, 6, 8, 10, 12 |
|---|---|
| Theory Output | 300~12000 Pcs/h |
| Material | PET |
| Volume | 0~20 L |
| Automatic | Fully Automatic |
| Application | Beverage Bottle, Oil Bottle |
|---|---|
| Automatic | Fully Automatic |
| Technical Service | 24 Hours/365 Days Online |
| Controlled By | PLC |
| Moulding Closing And Opening Cylinder | Festo |
| Application | Beverage Bottle, Oil Bottle |
|---|---|
| Automatic | Fully Automatic |
| Technical Service | 24 Hours/365 Days Online |
| Controlled By | PLC |
| Moulding Closing And Opening Cylinder | Festo |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 20L |
| Cooling Water Pressure | 0.6 MPA |
| Water Consumption | 100 L/Min |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Product Name | Injection Molding Machine |
|---|---|
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |
| Certification | CE |
| Voltage | As Customer Required |
| Used For | Tube Connector, Preform, Caps, Crates, Toys... |
| Blow Molding Type | Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 2L |
| Cooling Water Pressure | 0.5~0.6 MPA |
| Water Consumption | 30 L/Min |
| Mould Lifespan | > 2,000,000 Cycles |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 554mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 554mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 215 |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear, Pump |
|---|---|
| Plastic Processed | PP, HDPE, PC, ABS, PVC, PE, ABS/PP, PE/PP, HDPE/PP |
| Application | Bottle |
| Station Number | Single |
| Company Attribute | Manufacturer |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Warranty | 12 Months |
| Plastic Processed | PP,PE,PC,PS,COC |
| Condition | New |
| Plastic Processed | PP, HDPE, ABS, PE, ABS/PP, PE/PP |
|---|---|
| Screw Diameter | 100mm |
| Name | Plastic Dumbbell Making Machine |
| Station Number | Single |
| Company Attribute | Manufacturer |