| Model NO. | ABLB75I-1 |
|---|---|
| Screw Heating Capacity | 6 Kw |
| HDPE Output | 100kg/H |
| Clamping Force | 80kn |
| Max Mould Size | 400X450mm |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Drive Motor | 45 Kw |
| Application | Plastic Models, Water Drums, Cooling Box |
| Plastic Processed | HDPE |
| Key Words | Automatic Extrusion Blow Moulding Machine |
| Close/Open Stroke | 880-1700mm |
|---|---|
| Application | Plastic Models, Water Drums, Cooling Box |
| Motor | Servo Motor |
| PLC Control | Japanese Mitsubishi |
| Machine Dimension | 6.8*3.3*5 |
| Plastic Processed | PP, HDPE, ABS, PE, ABS/PP, PE/PP |
|---|---|
| Screw Diameter | 100mm |
| Name | Plastic Dumbbell Making Machine |
| Station Number | Single |
| Company Attribute | Manufacturer |
| Blow Moulding Type | Stretch Blow Moulding |
|---|---|
| Core Components | Bearing, Motor, Pump, Gear, PLC, Pressure Vessel, Engine, Gearbox |
| Application | Plastic Models, Water Drums, Cooling Box |
| Heating Method | Electric Cycle Heating |
| PLC Control | Japanese Mitsubishi |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant, Food & Beverage Factory |
|---|---|
| Drive Motor | 45 Kw |
| Application | Plastic Models, Water Drums, Cooling Box |
| Blow Moulding Type | Extrusion Blow Moulding |
| Range | 0-10L Plastic Bottle |
| Drive Motor | 45 Kw |
|---|---|
| Application | Plastic Models, Water Drums, Cooling Box |
| Motor | Servo Motor |
| Trademark | Dawson |
| Model NO. | ABLD100 |
| Plastic Processed | PET, PC, PVC, PE, PE/PP, LDPE, HDPE, PP |
|---|---|
| Core Components | Bearing, Motor, Pump, Gear, PLC, Pressure Vessel, Engine, Gearbox |
| Application | Plastic Models, Water Drums, Cooling Box |
| Motor | Servo Motor |
| Product Name | PET Bottle Blowing Machine |
| Close/Open Stroke | 880-1700mm |
|---|---|
| Application | Plastic Models, Water Drums, Cooling Box |
| Motor | Servo Motor |
| Machine Dimension | 6.8*3.3*5 |
| Drive Motor | 45 Kw |
| Blow Molding Type | Extrusion Blow Molding Machine |
|---|---|
| Maximum Application Size | 5L |
| Cooling Water Pressure | 0.3 MPA |
| Water Consumption | 65 L/Min |
| Mould Lifespan | > 1,000,000 Cycles |