| Screw Diameter | 70mm |
|---|---|
| Product Range | 0~5L |
| Material | HDPE, LDPE, PP |
| Clamping Force | 68KN |
| Template Size | 380*450mm |
| Mould Material | 45#, 50#, P20, H13, 718, 2738, NAK80, S136, SKD61 Etc |
|---|---|
| Auto-deflashing | Auto-deflashing System Provided |
| Cavity | Multiple Cavities Available |
| Surface Treatment | Polishing |
| Mould Base | HASCO Standard, European Standard, World Standard |
| Screw Diameter | 80 |
|---|---|
| Extrusion Capacity Per Hour(PE) | 110 |
| Number Of Heaters | 4 |
| Clamping Stoke | 200-650 |
| Clamping Force | 110 |
| Model NO. | ABLD150 |
|---|---|
| Max. Product Volume | 1000 Liters |
| Mold Platen Size | 1800×1800 |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Gear |
| Trademark | DAWSON |
| After-sales Service Provided | Online Support |
|---|---|
| Product Name | Blow Molding Machine |
| Suitable Bottle | Drink Bottle |
| Key Words | Automatic Pet Blowing Machine |
| Type | Automatic Botte-blowing Machines |
| Voltage | 220V/380V |
|---|---|
| Condition | New |
| Application | Bottle |
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Overseas,Online Support |
| Warranty | 1 Year,One Year,12months |
| Condition | New |
|---|---|
| Automatic | Yes |
| Warranty | 1 Year,One Year |
| Blow Moulding Type | Extrusion Blow Moulding,Stretch Blow Moulding, Stretch Blow Molding Machine |
| Application | Bottle,water Tank,jerrycan,Jerry Can, Toy |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Neck Diameter(mm) | 38 Mm |
| Bottle Volume(ml) | 2000 Ml |
| Application | Plastic Bottle, PET Bottles |
| Brand Name | Dawson |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 680mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 680mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 580 |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Warranty | 12 Months |
| Automatic | Full Automatic |
| Blow Moulding Type | Injection Blow Moulding,Injection Blow Mould |