| Trademark | DAWSON |
|---|---|
| Auto-Deflashing | Available |
| Material | HDPE,PP,PVC,LDPE |
| Station | One Station Or Two Station |
| Max Volume | 5L |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Warranty | 12 Months |
| Automatic | Full Automatic |
| Blow Moulding Type | Injection Blow Moulding,Injection Blow Mould |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Warranty | 12 Months |
| Automatic | Full Automatic |
| Blow Moulding Type | Injection Blow Moulding,Injection Blow Mould |
| Application | Bottles, Jars, Jerry Cans, Gallons, Containers |
|---|---|
| Cooling Water Pressure | 0.3 MPa |
| Blowing Pressure | 0.6 MPa |
| Mold Stroke | 170-520 Mm |
| Clamping Force | 80 Kn |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
|---|---|
| Manpower Required | We Provide Complete Production Line, Such As Capping And Filling |
| Warranty | 12 Months |
| Plastic Processed | PP,PE,PC,PS,COC |
| Condition | New |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 630mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 600mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 543 |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 630mm |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 600mm |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 543 |
| Plastic Processed | PP, PC, PET, HDPE/PP, PE/PP |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 300 |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 360 |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 270 |
| Plastic Processed | PET |
|---|---|
| Style | Horizontal |
| Distance Between Tie Bars(width)(mm) | 680 |
| Distance Between Tie Bars(height)(mm) | 680 |
| Plasticizing Capacity(g/s) | 580 |
| Extruder Motor Power(kW) | 30KW |
|---|---|
| Output (kg/h) | 130 Kg/h |
| Condition | New |
| Automatic | Yes |
| Warranty | One Year |