| Specification | ABLB80-25L |
|---|---|
| Extruder Motor | 30kw Siemens Motor |
| HS Code | 8477301000 |
| Application | Bottles, Jars, Jerry Cans, Gallons, Containers |
| Station | Single Station Or Double Station |
| Products Volume | Small Plastic Bottles Containers From 5ml To1L |
|---|---|
| Logo Customized | Logo And Machine Appearance Color Can Be Customized |
| Auxiliary Equipment | We Help Customers To Purchase Famous Brand Auxiliary Machinery |
| Other Services | 24-hour Online Consultation (quick Reply) |
| Packaging Details | Blow molding machine are packed with plastic film; auxiliary machines and spare parts are packed with wooden boxes. The loading to containers is done according to weight balance, every package's position is fixed in containers to avoid moving. The photos o |
| Condition | New |
|---|---|
| Automatic | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Blow Moulding Type | Extrusion Blow Moulding |
| Application | Kindergarten Bed |
| Model NO. | ABLD100 |
|---|---|
| Max. Product Volume | 120L |
| Transport Package | Film Packaging |
| Trademark | Dawson |
| HS Code | 8477301000 |
| Model NO. | ABLD100 |
|---|---|
| Max. Product Volume | 120L |
| Transport Package | Film Packaging |
| Trademark | Dawson |
| HS Code | 8477301000 |
| Suitable For | 5ml To 1000ml Small Plastic Cosmetic Bottle |
|---|---|
| Blow Molding Type | Injection Blow Molding |
| Plastic Materials | PP, HDPE, PVC, PPR, PE, ABS/PP, PE/PP |
| Local Service | N: Saudi Arabia, Colombia, South Africa, Panama |
| Machine Appearance Color | Customization |
| Applications | 5ml To 1L Small Plastic Bottles |
|---|---|
| Blow Moulding Type | Injection Blow Moulding |
| Core Components | Gearbox, Pressure Vessel, Pump, Gear, Bearing, Engine, Motor, PLC... |
| Plastic Processed | PP, ABS, HDPE, PVC, PPR, PE, HDPE/PP, ABS/PP, PE/PP |
| Packaging Details | Blow molding machine are packed with plastic film; auxiliary machines and spare parts are packed with wooden boxes. The loading to containers is done according to weight balance, every package's position is fixed in containers to avoid moving. The photos o |
| Application | 5ml To 1000ml Small Plastic Bottle |
|---|---|
| Blow Molding Type | Injection Blow Molding |
| Core Component | Gearbox, Pump, Gear, Bearing, Engine, Motor, PLC... |
| Suitable Materials | PP, HDPE, PVC, PPR, PE, ABS/PP, PE/PP |
| Packaging Details | Blow molding machine are packed with plastic film; auxiliary machines and spare parts are packed with wooden boxes. The loading to containers is done according to weight balance, every package's position is fixed in containers to avoid moving. The photos o |
| Can Produce | Plastic Cosmetics, Daily Necessities, Medicine And Food Packaging Bottles. |
|---|---|
| Voltage | Customized According To Customer Needs |
| Key Selling Points | Automatic, Intelligent And High Efficiency |
| Local Engineer Service | Saudi Arabia, Colombia, South Africa, Panama... Etc |
| Machine Color & Logo | Customization |
| Products | Plastic Cosmetics, Daily Necessities Shampoo Bottles. |
|---|---|
| Hollow Part Volume | 5ml To 1L |
| Samples Provided | Provide Bottle Sample After Mold Test For Confirmation |
| Warranty | 12 Month |
| Packaging Details | Blow molding machine are packed with plastic film; auxiliary machines and spare parts are packed with wooden boxes. The loading to containers is done according to weight balance, every package's position is fixed in containers to avoid moving. The photos o |